Razem w stronę neutralności klimatycznej

Razem w stronę neutralności klimatycznej

Skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, również w Europie. Występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze, gwałtowne deszcze, powodzie czy bardzo wysokie temperatury, to wynik działalności człowieka wpływającej na postępowanie globalnych zmian klimatycznych. Aby temu przeciwdziałać, należy podjąć szybkie działania prowadzące do redukcji światowego poziomu emisji gazów cieplarnianych. Jednym z celów Unii Europejskiej jest do 2030 roku ograniczenie emisji o 55% względem roku 1990. Z kolei głównym dążeniem państw członkowskich UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Czym jest neutralność klimatyczna?

Neutralność klimatyczna określa równowagę między emisjami gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem m.in. przez drzewa, gleby czy zbiorniki wodne. Aby więc osiągnąć neutralność klimatyczną, wszystkie światowe emisje muszą zostać zrównoważone przez pochłanianie dwutlenku węgla. Jest to ogromne wyzwanie, które wymaga zaangażowania wielu państw i podjęcia odpowiednich działań. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest jednym z kluczowych kroków, jakie należy wykonać w kierunku neutralnej klimatycznie Europy. W ramach postanowień Europejskiego Zielonego Ładu Unia Europejska zamierza do 2050 r. usuwać tyle emisji, ile zostanie wytworzonych.

Handel uprawnieniami do emisji

Redukcja emisji CO2 przez przedsiębiorstwa, a tym samym dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej, możliwa jest również za sprawą handlu uprawnieniami do emisji CO2. Jest to jedno z kluczowych narzędzi, dzięki którym Unia Europejska chce osiągnąć swoje cele klimatyczne. Już ponad 10 tys. fabryk i elektrowni w państwach członkowskich UE musi posiadać pozwolenie na emisję emitowanego przez nie dwutlenku węgla – pozwolenia te można zakupić na aukcji, ale również przydzielane są one bezpłatnie. Jeśli jedna firma ma nadmiar tych uprawnień, może je sprzedać firmie, która ich nie posiada.

Redukcja emisji CO2 jest więc nie tylko korzystna ze względu na ochronę klimatu, ale również za sprawą korzyści ekonomicznych. 

Poznaj przyjazne środowisku produkty Lubrinnova, dzięki którym możliwe jest redukowanie emisji CO2. Razem możemy dążyć do neutralności klimatycznej!